מצודת גלאון

מצודת גלאון

המצודה היא מבנה ריבועי שאורך צלעו כ-18 מ'. היא בנויה חצרות מוקפים חדרים. ארבע פינות המצודה עובו לכמעין מגדלים. יסודות המצודה היו קירות אבן ברוחב שני מטרים. הקירות שמעל ליסודות נבנו לבני בוץ שלא השתמרו.
הכניסה נמצאת באגף המזרחי של המצודה. שימו לב לאבן הסף הענקית, שמשקלה נאמד בכשלושה טון. בפינה הצפונית-מזרחית של החצר הראשונה נחשפו שרידי טאבון מחרס. בצד הנגדי של המצודה נראים שרידי מגדל פינתי מרובע. גרם מדרגות הוביל בעבר לקומתו השנייה.
מהחצר מובילה כניסה נוספת לחצר המרכזית. נחשפו בה יסודות של ארבעה עמודים, שתמכו בגג. הצד הדרומי של החצר מרוצף אבן ונראה כי שימש למגורי בעלי חיים. משני צדי החצר היו חדרים.
במצודה התגלו מאות כלי חרס, חלקם שלמים לגמרי. כלים מיוחדים הם קערות א-סימטריות, ששימשו לאיסוף גרגרי תבואה ולהעברתם לקנקנים. כלי מיוחד אחר הוא ספל הנתון בתוך קערה, ששימש כנראה לפולחן נסך ומאות קערות שחלקן חיקו טיפוס של קערות מצריות.

המצודה ממוקמת על יד נחל גוברין ששימש הגבול בפועל בין הממלכה הפלישתית לכנענית. בכך היא שלטה גם על הדרך שהובילה לתוך הממלכה הכנענית. היא נבנתה בצורה מסיבית (אבן סף במשקל 3 טונות), אבל בארכיטקטורה אופיינית לבית מושל מצרי. הסימנים מראים שהמצודה ננטשה בסביבות 1150 לפנה"ס, ייתכן שבעקבות פלישה פלישתית, מצרית, או של שבטי ישראל. בכל מקרה באותה תקופה נעלמים שבטי כנען מהנוף של ארץ ישראל. ייתכן כי נטמעו בין הפלישתים או בין שבטי ישראל. מצודת גלאון היא השער הצפוני למערכת מצודות וישובים שרשות העתיקות מכנה "דרך מלכי יהודה".

בתאריך 23.3, יום חמישי בשעה 16:30 יתקיים טיול מאורגן של רשות העתיקות בעלות של 10 שח.

 

שעות פתיחה:
בתאריך 23.3, יום חמישי בשעה 16:30 יתקיים טיול מאורגן.
פתוח - כניסה חופשית.
אתר: https://www.kkl.org.il/travel/trips/2988/
חניה: בשפע
כתובת: נקליד ב־WAZE "חורבת גלאון" כ-400 מ' ממזרח לכניסה לקיבוץ גלאון, בכביש 353, פונים דרומה ונוסעים בדרך עפר כ-750 מ' לחניית האתר.