מצודת גלאון

מצודת גלאון

מצודת גלאון המצודה היא מבנה ריבועי שאורך צלעו כ-18 מ'. היא בנויה חצרות מוקפים חדרים. ארבע פינות המצודה עובו לכמעין מגדלים. יסודות המצודה היו קירות אבן ברוחב שני מטרים. הקירות שמעל ליסודות נבנו לבני בוץ שלא השתמרו. הכניסה נמצאת באגף המזרחי של המצודה. שימו לב לאבן הסף הענקית, שמשקלה נאמד בכשלושה טון. בפינה הצפונית-מזרחית של החצר הראשונה נחשפו שרידי טאבון מחרס. בצד הנגדי של המצודה נראים שרידי מגדל פינתי מרובע. גרם מדרגות הוביל בעבר לקומתו השנייה. מהחצר מובילה כניסה נוספת לחצר המרכזית. נחשפו בה יסודות של ארבעה עמודים, שתמכו בגג. הצד הדרומי של החצר מרוצף אבן ונראה כי שימש למגורי בעלי חיים. משני צדי החצר היו חדרים. במצודה התגלו מאות כלי חרס, חלקם שלמים לגמרי. כלים מיוחדים הם קערות א-סימטריות, ששימשו לאיסוף גרגרי תבואה ולהעברתם לקנקנים. כלי מיוחד אחר הוא ספל הנתון בתוך קערה, ששימש כנראה לפולחן נסך ומאות קערות שחלקן חיקו טיפוס של קערות מצריות. המצודה ממוקמת על יד נחל גוברין ששימש הגבול בפועל בין הממלכה הפלישתית לכנענית. בכך היא שלטה גם על הדרך שהובילה לתוך הממלכה הכנענית. היא נבנתה בצורה מסיבית (אבן סף במשקל 3 טונות), אבל בארכיטקטורה אופיינית לבית מושל מצרי. הסימנים מראים שהמצודה ננטשה בסביבות 1150 לפנה"ס, ייתכן שבעקבות פלישה פלישתית, מצרית, או של שבטי ישראל. בכל מקרה באותה תקופה נעלמים שבטי כנען מהנוף של ארץ ישראל. ייתכן כי נטמעו בין הפלישתים או בין שבטי ישראל. מצודת גלאון היא השער הצפוני למערכת מצודות וישובים שרשות העתיקות מכנה "דרך מלכי יהודה". בתאריך 23.3, יום חמישי בשעה 16:30 יתקיים טיול מאורגן של רשות העתיקות בעלות של 10 שח.  

קרא עוד...
שעות פתיחה:
בתאריך 23.3, יום חמישי בשעה 16:30 יתקיים טיול מאורגן.
פתוח - כניסה חופשית.
אתר: https://www.kkl.org.il/travel/trips/2988/
חניה: בשפע
כתובת: נקליד ב־WAZE "חורבת גלאון" כ-400 מ' ממזרח לכניסה לקיבוץ גלאון, בכביש 353, פונים דרומה ונוסעים בדרך עפר כ-750 מ' לחניית האתר.
פארק עדולם וחורבת בורגין

פארק עדולם וחורבת בורגין

גבעות פארק עדולם, כמו רוב שפלת יהודה, בנויות סלעי קירטון וחוואר ובהם גם ריכוזים של סלעי צור. בסלעים אלה, במיוחד בסלעי תצורת מרשה – סלעים לבנים, רכים יחסית אך עמידים – אפשר לחצוב בקלות מבלי שיתפוררו. בסלעי תצורה זו נחפרו אלפי המערות של שפלת יהודה. בסלעי פארק עדולם חצובים, בין היתר, מערות פעמון, מערות קבורה מעוטרות, בורות מים ומחילות מסתור. המערות באזור, רובן ככולן, הן מעשה ידי אדם ולא מלאכת הטבע. חורבת בורגין חורבת בורגין (ח'ירבת אום בורג') נמצאת בראש גבעה, אחת מני רבות בפארק עדולם. בחורבה נערכו חפירות ארכיאולוגיות ונחשפו שרידים מרתקים ובהם מערות קבורה, מערות פעמון, שרידי בתי מגורים מהתקופה הרומית, שרידי כנסייה ומחילות מסתור. מראש הגבעה נשקפת תצפית מרהיבה על מרחבי שפלת יהודה. הארכיאולוגים בועז זיסו ואמיר גנור מרשות העתיקות זיהו את חורבת בורגין עם כפר ביש. יישוב בשם זה מזכיר יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון בן התקופה הרומית, בספרו "מלחמות היהודים". כפר ביש, עיירה גדולה ומבוצרת, נכנעה ללגיון הרומי החמישי שערך מסע צבאי באזור בימי המרד הגדול (מאה 1 לספירה). הגעה לחורבת בורגין: יוצאים משער הפארק הראשי, נוסעים בדרך המסומנת ירוק וחולפים על פני חניון קק"ל ועל פני השער האחורי של מושב צפרירים ("נקודת מוצא" – יציאה למסלולי רכיבה משפחתיים באופניים). אחרי כ-200 מ' עוברים את הפנייה לחורבת מדרס ואחרי עוד כקילומטר מגיעים לצומת קמץ (T). פונים ימינה ואחרי כ-600 מ' חולפים על פני הפנייה לחורבת עתרי. בצומת הבא, לאחר כ-2.3 ק"מ (ליד עץ חרוב גדול), פונים שמאלה ונוסעים 800 מ' לרחבת החניה של חורבת בורגין (סימון כחול).

קרא עוד...
שעות פתיחה:
פתוח
אתר: https://www.kkl.org.il/travel/trips/108/
כתובת: הכניסה הראשית לפארק נמצאת לצד כביש בית שמש–בית גוברין (כביש 38). נכנסים מזרחה בכביש הגישה למושב צפרירים ומיד ימינה לדרך הראשית של הפארק.
פיקניק אביבי בכרם

פיקניק אביבי בכרם

פיקניק משפחתי ארוז בתוך כרם אביבי - מקבלים מארז פיקניק, נכנסים לכרם ואוכלים בין השורות, תחת הגפנים המלבלבות, ומה עוד? בכל מארז תקבלו דף פעילות "סל חידות אביביות", שבו בנחת מתחת אחת הגפנים לאכול את מצרכי הפיקניק ושלחו את הילדים לטייל מסביב ולמלא את דף החידות והמשימות. ויש גם פינת תחפושות שתוכלו "להצטלם כמו חקלאי", ודפי צביעה לילדים. הפיקניק יפעל בשבתות של הפסטיבל 18.3, 25.3 בשעות 10:00-14:00. לפרטים נוספים והרשמה לחץ כאן להתראות בכרם. אריאלה וניצן 0723944454

קרא עוד...
שעות פתיחה:
בשתי השבתות של הפסטיבל-
18.3 וה- 25.3
בין השעות 10:00-14:00
טלפון: 0723944454
חניה: בשפע
כתובת: 🚜 מיקום "הכרם בלכיש" : כ- 5 ק"מ מזרחית למושב לכיש על כביש 3415, " שימו לב לרדת מהכביש לפני החורשה, הווייז לא מדוייק)
מסע לבטן האדמה – קיבוץ בית ניר

מסע לבטן האדמה – קיבוץ בית ניר

בחצר ביתו של הגיאולוג ד"ר אריה איתמר, נצא לסיור בשבע תחנות המציגות את מבנה כדור הארץ, עברו, ועתידו. בסיור נחשף לאבנים מכל העולם מינרלים צבעוניים, מתכות מאובנים ו...נפט מאובן. הסיור ללא עלות ומתאים לכל המשפחה. פתוח בכל ימות השבוע, אך על פי תאום מראש. טלפון להרשמה ובירורים – 072-3944356.

קרא עוד...
שעות פתיחה:
פתוח בכל ימות השבוע, בתיאום מראש.

טלפון: 072-3944356
חניה: בשפע
כתובת: קיבוץ בית ניר
שביל הכפר ביער קוממיות

שביל הכפר ביער קוממיות

יער קוממיות שוכן ממערב לקריית גת, בין צומת נהורה לצומת גבעתי. קק"ל החלה בנטיעת היער בשנות ה-50 של המאה ה-20, ובאותם ימים ניטעו בו בעיקר עצי אורן ירושלים ועצי בוסתן. בשנים האחרונות החלה קק"ל, בשיתוף של"ח (מחלקה במינהל חברה ונוער של משרד החינוך) ומתנדבי מכינת נחשון לפתח את היער ולהכשירו לקליטת מטיילים. כחלק מעבודות החידוש נסלל שביל הכפר – שביל טיול מעגלי המחבר בין באר מים עתיקה, מחצבות כורכר קדומות ומערות חצובות בצוקי סלע. בחורף ובאביב תוכלו לצפות כאן בפריחה יפהפייה של כלנית מצויה, עירית מצויה ושלל פרחים אחרים. אורך השביל כ-4 ק"מ, וקק"ל הוסיפה שילוט הסבר על האתרים והעצים שבדרך.

קרא עוד...
שעות פתיחה:
הגישה לנקודת המוצא מכביש קריית גת–צומת גבעתי (כביש 35). הבאים מכיוון קריית גת יפנו ימינה סמוך למצודת יואב (על פי השילוט למוזיאון גבעתי). נוסעים כ-100 מ' ופונים שוב ימינה לעבר רחבת החניה של המוזיאון. חולפים על פני רחבת החניה וממשיכים לצד גדר חניון גבעתי, המלווה אותנו משמאל. בקצה הגדר פונים שמאלה וחונים ברחבת החניה הגדולה ליד שלט המבואה הגדול של קק"ל.
אתר: https://www.kkl.org.il/travel/trips/2066/
חניה: בשפע
גבעת תום ותומר

גבעת תום ותומר

גן בוטני לצמחי ארץ ישראל ואתר הנצחה ל- 73 נספי אסון המסוקים, הוקם במטרה לשמר את זכרון חללי אסון המסוקים לצד מסר של ציונות, גבורה ואהבת הארץ. הדרכות לקהל הרחב יתקיימו בשעות 10:00, 12:00 ו- 14:00 פרטים נוספים באתר האינטרנט - https://tom-tomer.org.il/   בשבת של ה25.3.2023- יתקיימו מופעי הלהקה ייצוגית של "מרכז המוזיקה במועצה האיזורית יואב" בהרכב משתתפים נגנים וזמרות בגילאי 14-70 המופע כולל רפרטואר של מיטב השירים בעברית. הדרכות לקהל הרחב בשעות 10:00, 12:00 ו- 14:00 מופע להקה מקומית בשעות 11:00, 13:00 ו- 15:00 לפרטים נוספים לחץ כאן לפרטים- 0723944451

קרא עוד...
שעות פתיחה:
הדרכות בשעות 10:00, 12:00 ו- 14:00
טלפון: 0723944451
אתר: https://tom-tomer.org.il/
חניה: בשפע
כתובת: גבעת תום ותומר
שלולית החורף בשפיר

שלולית החורף בשפיר

שלולית החורף, השוכנת בתחומי המועצה האזורית שפיר בסמוך לכניסה לקיבוץ עין צורים. בחורף מתמלאת השלולית מים והופכת לאגם קטן אותו פוקדים עופות מים רבים. השלולית נמצאת במרכזו של פארק ירוק, המשתרע על פני כ-10 דונם. בפארק מרפסות תצפית, שבילי הליכה, פינות ישיבה ופינות פיקניק. השביל המקיף את השלולית מגיע למצפור, המאפשר צפייה בעופות המים ובבעלי החיים בבית הגידול הטבעי שלהם.

קרא עוד...
שעות פתיחה:
פתוח כל ימות השבוע
חניה: בשפע
כתובת: בצומת הכניסה לעין צורים מכביש 3
דרך הקמה מיער חרובית לבית ניר

דרך הקמה מיער חרובית לבית ניר

דרך הקמה לוקחת אותנו דרך יער חרובית אל תל צפית ומשם בין הגידולים החקלאיים האופייניים לשפלת יהודה. עונות השנה צובעות את השדות בשלל צבעים. בסתיו האדמה צבועה חום-כהה, בחורף השדות ירוקים ובאביב מזהיבים בגוני זהוב. בכל יום כדאי להצטייד במשקפות ולצפות בעופות הדורסים הדואים בשמים. המסלול מסומן ומסתיים בסמוך לקיבוץ בית ניר. שווה לעצור בדרך, לנשום את הטבע במלוא עוצמתו ולערוך פיקניק שקט ונעים.

קרא עוד...
שעות פתיחה:
כל ימות השבוע